Błąd
  • JDispatcher::register: Nie rozpoznano uchwytu zdarzenia. Uchwyt: plgSpojniki25

Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Dla podopiecznych i pracowników Centrum Alzheimera 1 sierpnia jest dniem, w którym pragną w sposób szczególny wyrazić swoją wdzięczność bohaterom Powstania Warszawskiego. Piękny okolicznościowy bukiet wręczono Panu Tadeuszowi Gasparskiemu, który walczył podczas Powstania Warszawskiego w zgrupowaniu Baszta na Żoliborzu. Był wówczas niespełna piętnastoletnim chłopakiem. „Ale to były czasy kiedy szybciej się dojrzewało” – wspomina Pan Tadeusz, który walczył z bronią w ręku, był łącznikiem i dostarczał żywność głodującym dzieciom w getcie warszawskim. „Najtrudniejsze chwile podczas powstania… to jak Niemcy ludność cywilną przed czołgami prowadzili. Jako obstawę. Co robić? Strzelać? Nie strzelać? To są nasi, Polacy. To było coś makabrycznego… Też kanały”.

Najpiękniejsze wspomnienia Pana Tadeusza: „To było jak wybuchło Powstanie. Bo wszyscy na to czekali, bo jakby nie było rozkazu AK, to byśmy się sami rzucili. Bo każdy z nas kombinował broń. Ja już bagnet miałem. Dla mnie to było najwspanialsze, że nareszcie, nareszcie! Po tych rozstrzeliwaniach wszystkich…”.

Obszerne wspomnienia Pana Tadeusza Gasparskiego możecie Państwo znaleźć na stronach internetowych Archiwum Historii Mówionej, skąd również pochodzą cytowane powyżej fragmenty.

Piękne świadectwo tamtych dni, bohaterowie na zawsze pozostaną w naszych sercach.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem