Błąd
  • JDispatcher::register: Nie rozpoznano uchwytu zdarzenia. Uchwyt: plgSpojniki25

Karty do gry - spotkanie z historią i zajęcia praktyczne

W dniu 23 maja 2018 r. pensjonariusze Centrum odbyli wycieczkę do Zamku Królewskiego w Warszawie - Muzeum Rezydencji Królów i Rzeczypospolitej, zwiedzając pod opieką przewodnika wystawę, pt.: „Wchodzę! Karty do gry z kolekcji Andrzeja Rzepkowskiego”. Prezentowane na wystawie przedmioty ilustrowały długą historię kart do gry, od czasu wynalezienia prasy drukarskiej, aż do współczesności.

Na wystawie zaprezentowano talie klasyczne, służące elitarnej rozrywce, a także karty edukacyjne, satyryczne i służące magicznym praktykom. Wśród nich znalazły się talie ukazujące ważne osobistości, m.in.: poczet papieży, wybitnych przywódców, polityków i wojskowych. Karty te służyły przede wszystkim do gry, przy okazji relacjonując rzeczywistość. Wśród eksponatów interesująco prezentowały się karty edukacyjne, zawierające informacje o geografii Europy i świata lub astronomii oraz karty wróżbiarskie, służące do stawiania tarota.

Gra w kary inspirowała wielu wybitnych artystów. Na ekspozycji znalazły się karty zaprojektowane przez Salvadora Dali, Piotra Młodożeńca, Romaina „Erté” de Tirtoffa czy Tony’ego Meeuwissena. Ekspozycję uzupełniały przedmioty związane z karciarstwem: praski, przyrządy do rozgrywki, porcelanowe serwisy, pocztówki, grafiki, dziecięce zabawki i inne.

Wycieczka była jednym z istotnych elementów, realizowanego obecnie we współpracy ze specjalistami z Polskiego Związku Brydża Sportowego, programu zajęć brydżowych, które odbywają się w każdy wtorek w Centrum.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem